Oko proroka - Turecki amulet - Czym jest i jakie ma właściwości ?

Oko Proroka - Turecki Amulet 

 Oko Proroka- najczęściej kupowana
pamiątka z Turcji. 
Czym jest i jakie ma działanie ?
Jakie jest jego miejsce w kulturze tureckiej ?

 

 

 

 

  

     Oko Proroka w języku tureckim nazywane jest Nazar Boncugu. To nic innego jak amulet - talizman pełniący funkcję ochronną posiadacza. Mówią, że kiedy pęknie spełniło się jego działanie. Najbardzej popularne jest Oko wykonane ze szkła w kolorze niebieskim, białym oraz granatowym. 

 

 

Oko Proroka w kulturze Tureckiej                   

 

Niebieskie szklane Oko Proroka, to bez wątpienia jeden z symboli tego pięknego kraju. Jego historia sięga setek lat. Już w czasach panowania szamanizmu w Azji Środkowej wierzono, że źródłem wszelkich niepowodzeń jest "złe spojrzenie".  Wojownicy tureccy aby odciągnąć od siebie "złe spojrzenie" stosowali Nazar Boncugu (Oko Proroka). Nie było to jednak wtedy znane nam dziś szklane oko ale np: skorupa żółwia czy pestka daktyla, które kształtem przypominały oko. Tradycja Niebieskiego Oka przetrwała do dziś. Amulet ten  moża spotakać na progach tureckich domów, jako motyw dekoracyjny przedmiotów. Obecnie regionem słynącym z prodkucji szklanego oka jest Anatolia, głównie obszar nad Morzem Egejskim.

Jest nieodzownym elementem kultury tureckiej, symbolem o znaczeniu ochronnym przed złą enerią, w tym: nowo narodzonego dziecka, nowych domów, zakupionych samochodów i wszystkiego, co poprawia jakość życia.

 

 

 

 

Oko Proroka - inspiracja w jubilerstwie

 

Symbol ten popularny jest również w jubilerstwie. Będąc w Turcji np:, na Wielkim Bazarze w Stambule na  możecie na każdym kroku podziwiać przepiękną biżuterię z tym symbolem w postaci bransoletek, naszyjników, pierścionków czy kolczyków.  Biżuterię srebrną zdobią cyrkonie w kolorze białym, niebieskim i granatowym, z których jubilerzy układają motyw Oko Proroka.

Taka biżuteria to idealna pamiątka z pobytu w Turcji, zarówno dla siebie jak i bliskiej osoby. 

 

Kolekcję z Okiem Proroka znajdziecie również w naszym sklepie.

  

 

 

 

  

 

NEWSLETTER

 

Zapisz się do newslettera i już dzis odbierz prezent na zakupy

 

Kod rabatowy Otrzymasz w wiadomosći 

mail 

 

KUPON 10% RABATU

 

Dziękujemy ! e-mail został przesłany.
Twój e-mail

Wyrażam zgodę dla Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój Startup" na wykorzystanie i przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingowym oraz przesyłania informacji handlowych w formie biuletynu środkami komunikacji elektronicznej z wykorzystaniem telekomunikacyjnych urządzeń końcowych zgodnie z Ustawą o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail - Oświadczam, że zostałam(em) poinformowana(y) o przysługującym mi prawie dostępu do treści moich danych osobowych ich poprawiania oraz żądania usunięcia, jak również prawa do wycofania zgody w każdym czasie. "zgoda na przetwarzanie danych" nie będzie konieczny w niniejsz

DOŁĄCZ DO NAS :

 

facebook - galeriasultana  instagram - galeriasultana  youtube - galeriasultana    

 
SPRAWDŹ NASZE OPINIE :

 

Opinie

 

 

 

NA SKRÓTY:

 

 SKLEP STACJONARNY 

 

ul. Erazma Ciołka 8 lok. 115

01-402 Warszawa 

 

Pon.. - Pt. od 9:00 - 18:00 

Sob. od 10::00 - 15:00

 

Jeśli Chcesz odwiedzić nas w innych godzinach l  Zadzwoń  514 700 258 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.